PAMIĘTAJ:
„Wybierz zawód, który kochasz, a nie przepracujesz żadnego dnia w życiu.”
Konfucjusz
Jaką szkołę wybrać po szkole podstawowej?
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
Jeśli wybierasz zawód, który jest dostępny dopiero na studiach wyższych (np. prawnik, lekarz, dziennikarz, psycholog), to zastanów się nad liceum ogólnokształcącym.
Jest to typ szkoły, którego ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego.
Ten typ szkoły proponuję także uczniom, którzy mając dobre oceny, nie wiedzą, czym chcieliby się zawodowo zająć w przyszłości. Wówczas zyskują dodatkowe 4 lata na podjęcie decyzji edukacyjnej i zawodowej :p.
Absolwenci liceów ogólnokształcących po ukończeniu ostatniej klasy programowo najwyższej uzyskują wykształcenie średnie, co daje im możliwość ubiegania się o przyjęcie do szkół policealnych. Po zdaniu egzaminu maturalnego uzyskują prawo do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe lub szkoły pomaturalne.
Pamiętaj jednak, że po liceum ogólnokształcącym nie masz żadnych kwalifikacji zawodowych, konieczne jest więc podjęcie dalszej nauki w szkole policealnej lub na studiach wyższych.
TECHNIKUM
Wybierając pięcioletnie technikum masz pewność, że po jego ukończeniu będziesz miał dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Ta szkoła zapewnia dobre przygotowanie do wyższych studiów technicznych (np. na politechnikach).
Zatem decydując się na wybór tego typu szkoły ponadpodstawowej wybierasz zawód (np. technik mechanik pojazdów samochodowych) i jednocześnie zdobywasz wykształcenie średnie, którego ukoronowaniem jest matura. Polecam ten typ szkoły jeśli marzysz o tym, by zdobyć zawód i móc szukać pracy bądź, by mając konkretny zawód, myśleć o studiach.
SZKOŁA BRANŻOWA I STOPNIA
Wybierając trzyletnią szkołę branżową I stopnia, pamiętaj o tym, że jej ukończenie umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie.
Możesz też dalej kształcić się w dwuletniej szkole branżowej II stopnia. Zdać kwalifikacje i maturę tzw. zawodową i iść na studia techniczne.
Polecam Ci ten typ szkoły, jeśli jesteś zainteresowany szybkim zdobyciem konkretnego zawodu i marzysz o podjęciu pracy, o własnych pieniądzach. Wybierając szkołę branżową, możesz spodziewać się dużej liczby godzin zajęć praktycznych, które służą przede wszystkim nabywaniu kompetencji zawodowych potrzebnych w wybranym zawodzie. Zatem mniej teorii, a więcej praktyki zawodowej.
Jak szukać informacji o zawodach?
Przede wszystkim dobrze jest wiedzieć:
- co robi osoba wykonująca dany zawód, jakie ma zadania, jakie wykonuje czynności?,
- jakie są wymagania wobec osób zainteresowanych określonym zawodem?,
- w jakich warunkach wykonuje się pracę w danym zawodzie?,
- jakie są przeciwwskazania do pracy w danym zawodzie (kto nie powinien wykonywać tego zawodu głównie ze względu na stan zdrowia)?,
- jakie trzeba zdobyć wykształcenie, by móc wykonywać dany zawód?,
- jakie są możliwości doskonalenia zawodowego, poszerzania zakresu kompetencji w zawodzie?,
- jakie są szanse na znalezienie pracy?.
Polecam obejrzeć dostępne na portalach internetowych filmy o zawodach.
Co należy wziąć pod uwagę wybierając dalszą drogę kształcenia?
Przede wszystkim: zastanów się nad tym jakie masz: zainteresowania, uzdolnienia, pasje, stan zdrowia, osobowość i motywację do nauki.
Ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronowirusa, możesz zapoznać się z ofertami rekrutacji szkół ponadpodstawowych z naszego regionu dostępnymi na stronach internetowych. W szkołach tych pod telefonem dyżurują pracownicy, więc zawsze możesz zapytać o nurtujące Cię kwestie. Analizując propozycje kształcenia w technikach zwróć uwagę na rozszerzone przedmioty.
Jakich unikać błędów:
Najczęściej popełnianym przez młodzież błędem przy wyborze zawodu jest kierowanie się modą, aktualną wysokością zarobków w danej branży, barak wiary w swoje możliwości, dołączanie do grupy kolegów, realizowanie niespełnionych marzeń rodziców lub po prostu odkładanie tej decyzji na ostatnią chwilę.
Każdy z nas jednak jest odpowiedzialny za swoje życie i swoje wybory. Dlatego bądź kapitanem statku i sam wybieraj kierunek celu.
Polecam stronę, do przeliczania punktów.
https://takzdam.pl/kalkulator-punktow/
Serdecznie zapraszam do kontaktu telefonicznego (18 443 56 78) lub drogą e-mail m.kielbasa@ppppns.pl
Magdalena Kiełbasa – doradca zawodowy.